Maciej Chmiel powołany na dyrektora Studia Filmów Rysunkowych
2022-04-29

Maciej Chmiel otrzymał dziś z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotra Glińskiego powołanie na stanowisko dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wcześniej, od 2021 roku, pełnił on obowiązki dyrektora SFR.

 

Dziękuję Panu Ministrowi za zaufanie, pracownikom Ministerstwa za wsparcie, a załodze Studia za świetną współpracę. W przyszłym roku otworzymy Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, a w kolejnych latach pokażemy nowe produkcje Studia, nad którymi już pracujemy.

 

Pięcioletnia kadencja Macieja Chmiela jako dyrektora Studia rozpocznie się 1 maja br.

 

Maciej Chmiel jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, podyplomowych kursów w Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Executive MBA University of Illinois i UW. W latach 80. Był uczestnikiem ruchu trzeciego obiegu – organizował festiwal Róbrege, pełnił funkcję menadżera zespołu Dezerter, był członkiem redakcji pisma Brulion. W latach późniejszych pracował jako dziennikarz prasowy oraz autor programów radiowych i telewizyjnych (Tygodnik Literacki, Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP). Był pomysłodawcą Fryderyków, wicedyrektorem festiwali w Opolu i w Sopocie, dyrektorem Programu 2 Telewizji Polskiej oraz wicedyrektorem Biura Handlu TVP, producentem programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, płyt i wideoklipów. Ekspert i juror na festiwalach animacji Cartoon Forum (Tuluza), Animateka (Lublana),  AniFilm (Trzeboń), Warsaw Kids Film Forum (Warszawa).