Twórcy SFR

Twórcy Reżyserzy


 

 

Marek Burda

Ur.17.01.1958 w Pszczynie.
Absolwent Panstwowego Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej. W SFR pracuje jako animator od roku 1980, potem jako reżyser.

 

1. Malabar (1994)
2. Cyrk z bocianem (1995)
3. Poprawiacz z utrwalaczem(1996)
3. Wyprawa bardzo ratunkowa (1997)
4. Mix-Fix -trzy smaki (1997) z Andrzejem Czaderna
5. Pierwsze loty za płoty (1998)
6. Gdzie jest moja mama ? (1999)
7. Gagolki aniołki (2002)
8. Odlot (2004) z Andrzejem Orzechowskim                                                    
9. Dwóch Jasiów i Małgosia (2012)
10. Babcia Czerwonego Kapturka (2014)
11. Latający kuferek (2016)
12. Mały rycerz (2016)
13. Ciachomaniak (2016).
14. Fasolowa zupa (2016)

 

 

Józef Byrdy

Ur. 28.09.1933 w Lipowej k. Żywca.
Animator, reżyser. Realizator przede wszystkim filmów dla dzieci. Chetnie rezyserował filmy wycinankowe. Laureat nagrody w Wenecji.

1. Zyrafa (1966)
2. Duch w starym zamku (1967)
3. Podróż do Afryki(1968)
4. Olimpiada w Mexico (1969)
5. Spotkanie ze smokiem Mlekopijem (1969)
6. Nocna bitwa (1970)
7. Wielki mecz (1974)
8. Ryby (1974)
9. Wieczorowy strój (1975)
10. Tiki-taki (1975)
11. Fryzura (1975)
12. Recital (1975)
13-15  Bobo I,II,III (1975)
16. Mali filmowcy(1976)
17. Otex I (1976)
18. Otex II (1976)
19. Tylko Bobo (1976)
20. Wędrowny cyrk (1977)
21. Gdy zaplonie choinka (1977)
22. Bobo-balon (1977)
23. Na strazackim poligonie (1978)
24. Czarna bandera (1978)
25. Bank-fortuna (1978)
26. Rachunek oszczednosciowo-rozliczeniowy (1978)
27. Sezam (1978)
28. Ballada o kapryśnej królewnie (1979)
29. Połów (1979)

30. Rajska wyspa (1979)
31. Powrót (1979)
32. Barbórka (1980)
33. Jowisz (1980)
34. Ballada o Dasalu Wasatym (1980)
35.Budimex (wyscig) II (1981)
36.Budimex (eureka) III (1981)
37.Słodka przygoda (1981)
38. Ballada o królewiczu zwanym Baryłka (1981)
39. Stefanek (1982)
40. Zawody lucznicze(1983)
41. Pojedynek (1984)
42. Ballada o roztrzepanym rycerzu (1984)
43. Ziarnko pszenicy (1984)
44. Trzy zapałki (1985)
45. Żywioł (1985)
46. Spotkanie (1986)
47. Ballada o grzecznym rycerzu (1987)
48. Róg obfitości (1987)
49. O raku łobuziaku (1988)
50. Tylko lotem (1989)
51. Komar i orkiestra (1989)
52. Zboże (1989)
53. Elektryczność (1990)
54. Kluczyki (1991)
55. Klon (1992)

 

 

 

Marian Cholerek

Ur.10.09.1946 w Bielsku-Białej, absolwent bielskiego Liceum Technik Plastycznych. W SFR od roku 1969, najpierw jako fazista, potem animator. Jest również twórcą opracowań plastycznych do filmów i autorem scenariuszy.
Laureat wielu nagród festiwalowych (Oberhausen, Teheran, Bratysława, Kraków, Łódź).

1. Reksio malarz (1973)
2. Jutro (1974)
3. Reksio detektyw (1974)
4. Reksio pogromca (1974)
5. Reksio medalista (1974)
6. Strzelnica (1975)
7. Babcia (1975)
8. Gokarty (1975)
 9. Szerokiej drogi (1976)
10. Maluch II (1976)
11. Elwro II (1977)
12. Pampalini i grizzly (1977)
13. Zabawa z zapałkami (1977)
14 Nocne loty (1978)
15. Tajemnicza noc (1978)
16. Pechowy statek (1978)
17. Z górki (1979)
18. W Nasturcji (1979)
19. Zagrożenie (1980)
20. Śladem Wielkiej Rzeki (1980)
21. Powrót (1980)
22. Polowanie, polowanie I (1980)

23. Polowanie, polowanie II (1980)
24. Wilki morskie (1981)
25. Tort (1981)
26. Oracz (1981)
27. Polowanie,polowanie III (1981)
28. Koszmarna noc (1982)
29. Odloty (1983)
30. Żeglarstwo (1983)
31. To nic trudnego (1983)
32. Robinson Crusoe (1984)
33. W królestwie Posejdona (1984)
34. Sirocco (1985)
35. Wyscig renów (1986)
36. Dwunasta zero, zero (1987)
37. Sie ściemnia (1988)
38. Unitra (1988)
39. Arcon (1989)
40. Dyliżans dwa (1990)
41. Marzenie (1990)
42. Latajacy królik (1995)
43. Sójka Psujka (1996)
44. Pij kawę z kogutkiem (1996)

 

 

 

Andrzej Czeczot

Ur. w r.1933 w Krakowie.
Scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser. Realizował wyłącznie filmy dla dorosłych.
Nagrody festiwalowe za “Makatki” (Kraków, Kielce).
 

1. Kierdel (1973) - Z Bronisławem Zemanem
2. Gody (1977)
3 - 27. Makatki 1-24. (1977 - 1980)
28. Dymek (1980)
29. Cyrograf (1980)
30. Spych (1980)
31. Garb (1982)
32. N (1982)

 

 

Józef Ćwiertnia

Ur.20.12.1936 w Bulowicach k. Ket.
Absolwent warszwskiej ASP (rzeźba).
Animator, scenarzysta, plastyk i reżyser.
Jeden z najlepszych realizatorów filmów z Reksiem.
Laureat nagród na festiwalach w Poznaniu.

 


1. Przemytnik (1970)
2. Przygody kropli wody (1972)
3. Reksio strażak (1972)
4. Reksio wędrowiec (1972)
5. Reksio aktor(1972)
6. Tola (1973)
7. Na strychu(1973)
8. Lalka Agnieszki(1973)
9. Metamorfoza (1974)
10. Złota gwiazdka(1974)
11. Reksio ratownik (1974)
12. Reksio czyścioch(1974)
13. Reksio żeglarz(1974)
14. Reksio rozjemca(1974)
15. Zaczarowany strych (1975)
16. Reksio swat(1975)
17. Reksio Robinson(1975)
18. Słonce (1976)
19. Reksio dentysta(1976)
20. Reksio kompan(1976)
21. Reksio gospodarz(1978)

22. Wycieczka z robotem(1978)
23. Reksiowa jesien(1979)
24. Reksio kompozytor(1979)
25. Kapitan Pyk-Pyk(1980)
26. Reksiowa wiosna(1980)
27. Reksio łyżwiarz (1981)
28. Reksio i koguty(1981)
29. Kapitan Kliper(1982)
30 .Idylla(1983)
31. SKO (1983)
32. Skok w dal(1983)
33. Nim zapłonie znicz(1984)
34. Żaba(1984)
35. Dzielna Mysz Felicja(1985)
36. Dymiacy telewizor (1985)
37. Relaks (1985)
38. Muszla Maharadży(1987)
39. Wyspa(1988)
40. Złoto na piasku (1989)
41. Na tropie skarbów (1990)
42. Szalony duch Rogera (1990)

 

 

 

Stanislaw Dülz

Ur.16.03.1927 we Lwowie.
Animator, reżyser. Jeden z najlepszych reżyserów filmów z Bolkiem i Lolkiem. Laureat nagród festiwalowych w Teheranie, Poznaniu, Kalkucie, Szczecinie i Moskwie.

 

1. Awantura arabska Koziołka Matolka (1961)
2. Urlop (1963)
3. Dzielni kowboje(1963)
4. Giermek (1964)
5. Czarnoksiężnik (1964)
6. Robinson (1964)
7. Zamek pułapka (1965)
8. Falszywy dziadek (1965)
9. Uwaga,zły pies (1966)
10. Kłusownik (1966)
11. Zabawna chmurka (1967)
12. Robocik (1967)
13. Moja pierwsza podróż (1967)
14. Wyprawa po miód (1968)
15. Złote miasto Inków (1968)
16. Na Dzikim Zachodzie (1969)
17. Przez kraj deszczowców (1969)
18. Zdobycie pałacu (1970)
19. Kierunek Kraków (1970)
20. Leniwa mysz (1971)
21. Czerwony kapturek (1971)
22. Obrońcy prawa (1971)
23. Postrach Teksasu(1972)
24. Indiański bożek(1972)
25. Chory ząb (1972)
26. Biwak (1973)
27. Kruk (1973)
28. Wycieczka samochodem (1973)

29. Zdobywcy przestworzy (1973)
30. Pierwszy na mecie (1973)
31. Podwodna wycieczka (1974)
32. Źrebak (1974)
33. Wielka podróż Bolka i Lolka (1977) z Władysławem Nehrebeckim
34. LOT (1977)
35. Morska wyprawa (1977)
36. Wioska 40 rozbójników (1978)
37. Król małp (1978)
38. Syn wodza - Mbubu (1978)
39. Lotnicza przygoda (1979)
40. Ptak śmierci (1979)
41. Dziki Zachód (1979)
42. Wyspa Bolka i Lolka(1979)
43. Wuj Karlik (1980)
44. Czarne złoto (1980)
45. Chwila (1981)
46. Najwieksze marzenie lisa (1982)
47. Poszukiwacze złota (1982)
48. Żółty czepek (1883)
49. Slalom (1983)
50. Igrzyska (1984)
51. W Hiszpanii (1985)
52. Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie (1986)
53. Na lodzie (1987)
54. Uczen wielkiego smoka (1987)
55. Poławiacze pereł (1987)

 

 

Andrzej Flettner

Ur. 5.04.1951 r. w Bielsku-Białej.
W SFR pracuje od roku 1970, najpierw jako animator, a od roku 1989 jako reżyser. Nagroda za film rysunkowy w Kownie.

 



1. Faworyt cesarza (1989)
2. Ropa naftowa (1989)
3. Telefon (1990)
4. Reksio i pelikan (1990)
5. Reksio i sowa (1990)
6. Lotnictwo (1991)
7. Kosmos 2000 (1993)
8. W samo południe do Yumy (1993)
 9. Nieprzemakalny kapturek (1994)
10. O kruku Kraku (1994)
11. Falszywe zaby (1995)
12. Czarna lotnia (1996)
13. Urodziny (1997)
14. Nas jest więcej (1997)
15. Czarny (1999)
16. Królestwo za królewnę (2000)
17. Zapominalscy (2003) z Aleksandrem Oczko

 

 

Jan Hoder

Ur.18.02.1939 w Dankowicach.
Animator, potem reżyser. Zm. w 1984 r.

 

1. Słoń i strusiątko (1974) Z Zdzisławem Kudła
2. Zagadka w piasku (1975)
3. Zabawa w chowanego (177)
4. Pampalini i mrówkojad (1977)
5. Pampalini i kondor (1978)
6. Pampalini i yeti (1978)
7. Pampalini i słon (1978)
8. Pampalini i żyrafa (1979)
9. Pampalini i strus (1979)
10. Na drodze (1980)
11. Ballada o złym czarowniku (1980)
12. Zielona hałda (1980)
13. Prometej show (1981)
14. Przestrogi Prometeja (1981)
15. Wędkarstwo (1982)
16. Judo (1983)
17. Dyżur Prometeja (1983)

 

 

Mirosław Kijowicz

Ur. 8.05.1929 w Leningradzie.
Reżyser, scenarzysta i scenograf.
Realizował przede wszystkim filmy autorskie, adresowane do dorosłego widza. W SFR swój pierwszy film zrealizował w r.1960. Laureat nagród festiwalowych w Krakowie, Wiedniu, Edynburgu, Mar del Plata, Bordigherze, Barcelonie).
Po roku 1968 swoje filmy realizował w Warszawie. Zm. w 2001 r.

 

Filmy zrealizowane w SFR:

1.  Arlekin (1960)
2.  Od rzemyczka (1961)
3.  Bajka o smoku (1962)
4.  Miasto (1963)
5.  Portrety (1964)
6.  Kabaret (1964)
7.  Sztandar (1965)
8.  Usmiech (1965)
9.  Rondo (1966)
10 . Laterna magica (1967)
11.  Niebieska kula (1968)

 

Romuald Klys

Ur.7.02.1937 w Brzezince k. Oświęcimia.
Animator, potem reżyser (przewaznie filmów dla dzieci).
Laureat nagrody w Poznaniu i Gijon. Zm. w 1997 r.

 

1. Dlaczego zając nie może być obroncą (1974)
z Edwardem Wątorem
2. Śniadanie na biwaku (1974) z Edwardem Wątorem
3. Przygoda na dwóch kółkach (1974) z Edwardem Wątorem
4. Skleroza (1975)
5. Reksio pocieszyciel (1975) z Edwardem Wąatorem
6. Przyjaciele bobrów (1975) z Edwardem Wątorem
7. Wycieczka kajakiem (1975) z Edwardem Wątorem
8. Fotoreporter (1975) z Edwardem Wątorem
9. Makulatura (1975)
10. Krakersy (1975)
11. Wagary (1976)
12. Wakacje nad morzem (1976)
13. Zmylony trop (1976)
14. Kowboj i Indianie (1976)
15. Opiekunowie zwierząt (1976)
16. Maluch III (1976)
17. Maluch IV (1976)
18. Elwro I (1977)
19. Pocztowy gołab (1977)
20. Wilhelm Tell (1977) z Wiesławem Zięba
21. Motocykl (1977)
22. Los (1977)
23. Reksio wybawca (1977)
24. Cygański wóz (1978)
 

25. Robinson (1978)
26. Ucieczka Deszczowców (1979)
27. Odkrycie (1979)
28. Zatrute zródło (1979)
29. Bananowy kraj (1980)
30. Skarbnik (1980)
31. W starej kopalni (1980)
32. Szybowce (1981)
33. Reksiowa zima (1981)
34. Passa (1981)
35. Kasztanek i dabek (1981)
36. Jubilat (1982)
37. Gwiazdka lisa Leona (1982)
38. Leonardo (1982)
39. Balon (1983)
40. Tor przeszkód (1983)
41. Gol (1983)
42. Konkurs skoków (1984)
43. Siatkówka (1984)
44. Leśne przygody Prometeja (1984)
45. Pies na myśliwych (1984)
46. Piórko (1985)
47. Reksio i sroka (1985)
48. Pieczone kartofle (1985)
49. Rakieta (1985)
50. Ocean fantazji (1985)
51. Pod kraterem (1986)
52. Reksio i mrówki (1986)
53. Majsterkowicze (1987)
54. Światłocień (1987)
55. Reksio i bocian (1987)
56. Suchary Szalonego Rogera (1987)
57. Bananowy rejs (1988)

 

Eugeniusz Kotowski

Ur.24.02.1922 w Radziechowie k. Lwowa.
Animator, potem reżyser. Zm. w 1992 r.

 

1. Intruzi (1962)
2. Myszka nad woda (1975)
3. Muzykanci (1976)
4. Myszka na wycieczce (1976)
5. Wyprawa do lasu (1976)
6. Imieniny cioci (1977)
7. Myszka i mucha (1977)
8. Myszka i samochód (1977)
9. Decyzja (1978)
10. Z ogniem nie ma żartów (1978)
11. Lolek lunatyk (1979)
12. Chrzest na równiku (1980)
13. Awantura z kretem (1980)
14. Koncert świerszcza (1980)
15. Myszka i bocian (1981)
16. Myszka i kot (1981)
17. Myszka i włóczega (1982)
18. Myszka i sowa (1982)
19. Zimowa wycieczka (1983)
20. Na plaży (1984)
21. Remont (1984)

 

 

Zdzisław Kudła

Ur. 6.07.1937 w Wesołej (Rzeszowskie),
absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.
W SFR rozpoczął prace w r.1963 jako dekorator.
Jako reżyser zadebiutował w r.1968. Reżyser, scenarzysta, scenograf. Zrealizował 26 filmów. Laureat wielu nagród festiwalowych krajowych (Warszawa, Katowice, Kraków, Poznań) i zagranicznych (Nicea, Barcelona, Lyon, Sofia, Ostrawa, Chicago).Laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.
Od r.1993 dyrektor SFR.

 

1. Arena (1968)
2. W puszczach Kanady (1968)
3. Rytmy Ślaska (1969)
4. Na stokach Kilimandzaro (1969)
5. Syzyf (1970)
6. Grobowiec faraona (1970)
7. Bruk (1971)
8. Żywa wystawa (1971)
9. Królowa Sniegu (1971)
10. Szum lasu (1972)
11. Kłopoty z wykresem (1972)
12. Kwiat (1972)
13. Krzyż (1973)
14. W puszczy (1973)
15. Zimowe igraszki (1973)
16. Słon i strusiątko (1974) z Janem Hoderem
17. Wakacje na wsi (1974)
18. Impas (1975)
19. Niezwykle odkrycie (1875) z Franciszkiem Pyterem

20. Jak wygineły mamuty (1976) z Bronisławem Zemanem
21. Kat (1977) z Franciszkiem Pyterem
22. Wystarczy iskierka (1977)z Franciszkiem Pyterem
23. Zamiana (1978) - z Franciszkiem Pyterem
24. Dlaczego ? (1979) z Franciszkiem Pyterem
24. Porwanie w Tiutiurlistanie (1985) - z Franciszkiem Pyterem
25. Karaluch (1987) z Franciszkiem Pyterem
26. Bez powrotu panie Z. (1992)
27. ...ergo sum (2004)
28. Gwiazda Kopernika (2009) z Andrzejem Orzechowskim

 

 

 

Alfred Ledwig

Ur.10.06.1929 w Bieruniu Nowym.
Scenarzysta, plastyk, reżyser. Współzałożyciel Studia.
Jeden z twórców rysunkowych postaci Bolka i Lolka.

 

1.Balonik dla siostrzyczki (1962)
2.Raz termometr zachorowal (1963)
3.Muchomorek (1963)
4.Ińdianskie trofeum (1963)
5.Król puszczy (1964)
6.O ptaszku wędrowniku (1964)
7.Rękawiczka (1965)
8.Pies - kot (1965)
9.Pierwszy dzień wakacji (1965)
10.Wyżej i dalej (1966)
11.O galgankowym smoku (1966)
12.W bibliotece (1967)
13.Pomysł (1968)
14.Eureka (1968)
15.Zapalczany smok (1969)
16.Niesforne jajko (1969)
17.W zbójeckim obozie (1969)
18.Obywatel Makbet (1970)
19.Latający kufer (1971)
20.Szczęśliwy motyl (1971)
21.Czrodziejskie lustro (1971)
22.Wędrówki pędzla i ołówka (1971)

 

 

Ryszard Lepióra

Ur. 27.10.1947 r. w Bielsku-Białej,
absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wroclawskiego (1975). Reżyser filmów animowanych, także scenarzysta i autor opracowań plastycznych w filmach animowanych. Nagroda za film "Koryto" (Kraków-1981)

 

1.Mali ogrodnicy (1976)
2.Harcerska warta (1976)
3.Wakacyjne szlaki (1977)
4.Świstak (1977)
5.Pampalini i boa (1978)
6.Byczek (1978)
7.Poduszkowiec (1978)
8.Pierwszy Myping (1979)
9.U zbójców (1979)
10.Pułapka (1980)
11.Pasowanie na górnika (1980)
11.Piotruś i powietrze (1981)
12.Koryto (1981)
13.Hotel (1981)
14.Budimex I (1981)
15.Wyścig na torze (1982)
16.Zaczarowane konie (1983)
17.Kolarstwo (1984)
18.Przygody kapitana Pyk-Pyka (1984)
19.Marceli Szpak zbiera grzyby (1985)
20.Nabity (1985)
21.Syrena (1985)
22.Strach na wróble (1986)
23.Jak Jano słońce sprowadził (1987)
21.Reksio i papuga (1987)

22.Reksio i goląb (1987)
23.Reksio i szpaki (1987)
24.Reksio i gąsior (1987)
25.Reksio i drozd (1988)
26.Reksio i dziecioł (1988)
27.Reksio i kawki (1989)
28.Reksio i kruk (1989)
29.Moda (1990)
30.Reksio i kukułka (1990)
31.Reksio i paw (1990)
32.Sport (1991)
33.Napad na bank (1992) - z Andrzejem Sperlingiem

oraz na tśmie magnetycznej:

- 60 seatów (1998)
- Duo-balwan super-kuper (1998)
- Mokate (1998)
- Prymat (2001)
- Prymat bis (2001)
- Sertop (2001)
- Mleko łowickie (2001-2002)
- Serki mix (2002)
- Kurczak na biezni (2002)

 

 

Leszek Lorek

Ur.28.11.1922 w Ujkowie k. Olkusza.
Scenarzysta, plastyk, reżyser. Współzalozyciel Studia.
Jeden ze współtwórców postaci Bolka i Lolka.
Laureat nagród w Mar del Plata i Krakowie. Zm. w 1978 r

 

 



1. O nowe jutro (1951)
2. Pikusiowe figielki (1960)
3. Przygody kleksa (1961)
4. Wędrówki misia (1961)
5. Scyzoryk (1961)
6. Bocian i żabka (1962)
7. Plastusiowy pamietnik (1962)
8. Dwa jabluszka (1963)
9. Yeti (1963)
10. Mały kwiatek (1964)
11. Biedronka (1963)
12. Kosmonauci (1964)
13. Grzybobranie (1965)
14. ABC (1965)
15. Deszcz (1966)
16. Dwa plus dwa (1966)
17. Wesoła geografia (1967)
18. Figlarna nutka (1967)
19. Trampek (1968)
20. Pan Zegarek (1968)
21. Dr Zdrówko (1969)
22. Laleczka (1970)
23. Dr Zdrówko i lew (1970)
24. Witaminowe cuda (1971)

 

 

Aleksandra Magnuszewska-Oczko

Ur. 4.11.1951 r. w Sopocie.
Absolwentka Wydzialu Grafiki ASP w Krakowie.
W SFR pracuje od roku 1979, najpierw jako autorka opracowań plastycznych do filmów, potem jako reżyser.
Jest autorką dekoracji do obu serii "Lis Leon" oraz opracowania plastycznego do serii pt. "Podróże do bajek" i do serii "Między nami Bocianami".

 

1. Przygody Kubusia (1981) - z Aleksandrem Oczko
2. Miejsce (1982)
3. Mały cyrk (1983) z Aleksandrem Oczko
4. O słoniku Trąbiku (1984)
5.  Wszystko, jak co roku (1986)
6. O rybaku (1989)
7. O królewnie, która nie mogła spać (1990)
8. Bajka o rycerzu i królu (1992)
9. Królewna w złym humorze (1993)
10. Brzydkie kociątko (1994)
11. Tetesept-Angidin (1995) - z Aleksandrem Oczko
12. Reparil (1995) z Aleksandrem Oczko
13. Osmiorny (1995) z Aleksandrem Oczko
14. Memoplant (1996) z Aleksandrem Oczko
15. Mix-Fix (1996) z Aleksandrem Oczko
16. Poksipol (1996) z Aleksandrem Oczko
17. Wielkie pranie (1996)
18. Porwanie (1999) z Aleksandrem Oczko
19. Birbonek (2001) z Aleksandrem Oczko
20.  Wiadomość (2004)

 

 

Lechosław Marszałek

Ur. w 9.03.1922 r. w Suwałkach.
Reżyser, animator, scenarzysta, autor opracowań plastycznych.
Twórca Reksia (formy literackiej i plastycznej).
Laureat wielu nagród festiwalowych krajowych (Kraków, Poznań, Łódź) i zagranicznych (Karlove Vary, Wenecja, Gijon, Teheran, Mannheim, Moskwa, Giffoni). Zm. w 1991 r.

 

1. Koziołeczek (1953)
2. Ukarane łakomstwo (1954)
3. Pani Twardowska (1955)
4. Osioł w lwiej skórze (1957)
5. Lokomotywa (1957) z Stanisławem Raczynskim
6. O ptaszku,który nie chciał śpiewac (1957)
7. O małym lwiątku (1958)
8. Rózne przygody gąski Balbinki (1959)
9. Bulandra i diabeł (1959) z Jerzym Zitzmanem
10. Złosliwa strzelba (1959)
11. O białym misiu (1960)
12. Piracki skarb (1960)
13. Awantura (1960)
14. Dziwna przygoda jamniczka (1961)
15. Przygoda kota Juli (1962)
16. Przyjaźń ponad skarby (1962)
17. Upalny dzień gąski Balbinki (1963)
18. Corrida (1963)
19. Romantyczna przygoda (1963)
20. Poławiacze skarbów (1964)
21. Jak Szarus po Polsce wedrował (1964)
22. Brzydula (1965)
23. Przyjaźń (1965)
24. Zabawa w rycerza (1965)
25. Krasnoludek (1966)
26. Przygoda w pustyni (1966)
27. Reksio poliglota (1967)
28. Jak wygrałem wyścig cyklistów (1967)
29. Nagrodzona wytrwałość (1968)
30. W stepach Australii (1968)
31. Reksio marzyciel (1969)

32. Reksio wychowawca (1969)
33. Rycerz i kmieć (1969)
34. W piaskach Gobi (1969)
35. Reksio obrońca (1970)
36. Reksio dobroczyńca (1970)
37. Na tropach yeti (1970)
38. Zawiść (1971)
39. Brzydkie kaczątko (1971)
40. Reksio domator (1971)
41. Chciwość (1972)
42. Reksio taternik (1972)
43. Reksio kosmonauta (1972)
44. Płomien (1973)
45. Reksio pielegniarz (1973)
46. Reksio rozbitek (1973)
47. Ballada (1974)
48. Ameba cz.I :Tyle nóg,ile trzeba (1974)
49. Ameba cz.II:Zabawa w zupełnie inne stworzenia (1974)
50. Atom (1975)
51. Reksio śpiewak(1975)
52. Wszystko lata (1976) z Halina Filek
53. Reksio sadownik (1976)
54. Reksio nauczyciel (1977)
55. Reksio przewodnik (1977)
56. Reksio i jamnik (1978)
57. Reksio terapeuta (1979)
58. As atutowy (1979)
59. Reksio i ufo (1979)
60. Reksio remontuje (1980)
61. Kuleczki z krainy wyobraźni (1981)
62. Przygody Błękitnego Rycerzyka (1983)

 

 

Władysław Nehrebecki

Ur.14.06.1923 w Boryslawiu.
Scenarzysta, jeden ze współzałożycieli SFR. Dyrektor SFR.
Reżyser, realizator wielu nagrodzonych filmów.
Laureat wielu prestiżowych nagród festiwalowych :
Cork, Oberhausen, Vancouver, Mar del Plata, Mannheim, Kraków, Gottvaldovo, Siena, Gijon, Bergamo, La Fleguera, Adelajda, Moskwa, Poznań, Szczecin). Zm. w 1978 r.

 


1. Traktor A 1 (1949)
2. Opowiedział dziecioł sowie(1951)
3. Przygody Gucia Pingwina (1952)
4. Kimsobo podróżznik (1952)
5. O kaczce plotce (1953)
6. Profesor Filutek w parku (1955)
7. Dziwny sen profesora Filutka (1956)
8. Pojedynek profesora Filutka (1956)
9. Zryw na spływ (1956)
10. Stefek Burczymucha (1957)
11. Myszka i kotek (1958)
12. Pajacyk i Pikus (1958)
13. Turniej (1959)
14. Pajacyk,piesek i płomien (1959)
15. Kominiarczyk (1960)
16. Pajacyk,Pikus i księżyc (1960)
17. Wielki połów (1961)
18. Za borem,za lasem (1961)
19. Helikopter (1962)
20. O malej Kasi i dużym wilku (1963)
21. Kusza (1963)
22. Pierwsza wyprawa (1964)
23. Dwaj rycerze (1964)
24. Wiosenka,piosenka (1964)
25. Piraci rzeczni (1965)
26. Zazdrosny trzmiel (1965)
27. Strzelba i wędka (1965)
28. Vendetta (1966)

29. Samolub (1966)
30. Morska przygoda(1966)
31. Kropka i kreska (1967)
32. Jak polowalem na lwa (1967)
33. Przygody wesołego obieżyświata (1968)
34. Na wyspach Polinezji (1968)
35. W krainie 1001 nocy (1969)
36. Smok expedition(1969)
37. Dwa smyczki(1970)
38. Łowcy bizonów (1970)
39. Pyszałek (1971)
40. Podwórko (1971)
41. Uwieziona królewna (1971)
42. Pościg (1972)
43. W parku (1972)
44. Opowieść o porcelanowym czajniczku (1973)
45. Na wsi (1973)
46. Nad morzem (1973)
47. Podniebna podróż (1973)
48. Kolorowe psoty (1973)
49. Tajemnica Toli(1974)
50. Kanarek (1974)
51. Tresowany piesek (1974)
52. Wielka podróz Bolka i Lolka(1977) z Stanisławem Dülzem
53. Testament Filesa Fogga(1978)
54. W Londynie (1978)
55. Podróż na słoniu (1978)
56. Tajemnicza świątynia (1978)

 

 

Aleksander Oczko

Ur.6.12.1951 w Bielsku-Białej.
Studia w PWSSP W Gdansku i ASP w Krakowie (dyplom na Wydziale Grafiki - 1976 r.) Od r.1978 zwiazany z SFR w Bielsku-Białej. Autor licznych opracowan plastycznych do filmów autorskich i seryjnych. Realizuje grafike warsztatową, wydawniczą oraz ilustracje książek. Najważniejsza nagroda na festiwalu filmów w Hiroshimie ("Zabawka"). Także nagrody w Zagrzebiu, Espinho i Warszawie.

 

 

 

1. Gra (1977)
2. Ptak (1979)
3. Defekt (1979)
4. Bagaż (1979) - z Alina Skiba
5. Pory roku (1979)
6. Szansa (1980)
7. Przygody Kubusia (1981) - z Aleksandra Magnuszewska- Oczko
8. Spojrzenie (1982)
9. Mały cyrk (1983) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
10. Kaczki(1983)
11. Wizyta w borsuczej norze (1984)
12. Przyjecie u sowy (1984)
13. Zimowy powrót (1985)
14. Troche o strachach (1986)
15. Wielkie spadanie (1987)
16. Zabawka (1988)
17. Portret (1988)
18. Księżniczka i smok (1989) z Kazimierzem Faberem
19. Okulary króla (1992)
20. Powrót Skrzatów (1994)

21. Osmiorny ( 1995) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
22. Tetesept-Angidin (1995) z Aleksandra Magnuszewska- -Oczko
23. Reparil (1995) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
24. Memoplant (1996) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
25. Mix-Fix (1996) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
26. Poksipol (1996) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
27. Nocne przygody żaby (1996)
28. Tristan i Izolda (1998)
29. Porwanie (1999) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
30. Birbonek(2001) z Aleksandra Magnuszewska-Oczko
31. Zapominalscy (2003) z Andrzejem Flettnerem

 

 

Andrzej Orzechowski

Ur.24.11.1955 w Bielsku-Białej.
Absolwent filologii polskiej UJ. Scenarzysta, reżyser.
Nagroda w Tomar (za "Animalki"), Moskwa, Teheran, Łódź, Warszawa, Erewań (za "Gwiazdę Kopernika")

 

1. Animalki (1988)
2. Żółty odcien czerwieni (1988)
3. Rydwan (1991)
4. Grand Beta (1992) z Franciszkiem Pyterem
5. Sidolux (1995)
6. Sidolux 2 (1996)
7. Rekinek- Alexis (1997)
8. Geniusz Eugeniusz (2002)
9. Odlot (2004) z Markiem Burda
10. Folk story (2005) z Bronisławem Zemanem
11. Gwiazda Kopernika (2009) z Zdzisławem Kudłą
12.Porwana Królewna (2011) z Bronisławem Zemanem
13. Kocidrapka (2013) z Bronisławem Zemanem
14. Kije samobije (2014) z Bronisławem Zemanem
15. Hokus- Pokus (2016) z Bronisławem Zemanem
16. Wyspa skarbów (2016) z Bronisławem Zemanem
17. Siódmy krasnoludek (2016) z Bronisławem Zemanem
18. Pięciu rozbójników (2016) z Bronisławem Zemanem
19. Czarnoksiężnik (2016) z Bronisławem Zemanem

 

 

Jan Petryszyn

Ur.4.02.1942 w Zwirce (Sokal).
Absolwent krakowskiej ASP. Scenarzysta, plastyk, reżyser.
Nagrody: Espinho, Łódź.

 

1. Czy pan był ciepłych krajach? (1973)
2. T ropami mitów (1974)
3. Proste jak myczenie (1974)
4. To jest to (1974)
5. Piano,piano,pianissimo (1975)
6. Paradis (1975)
7. Wizyta (1975)
8. Gilgamesz (1976)
9. Maluch V (1976)
10. Maluch VI (1976)
11. Śniadanie (1976)
12. Pastuszek (1976)
13. Narodziny (1977)
14. Helikopter (1977)
15. Łucznik (1978)
16. Słoń (1978)
17. Klawisz (1979)
18. Ostatnia kuźnia kos w Rzeczypospolitej (1979)
19. Grabarze (1980)
20. Życiodajna (1980)
21. Dla palących (1980)
22. Mission (1980)
23. Małe kino II (1980) - z Bronislawem Zemanem

24. Forte,fortissimo (1981)
25. Kuba,przyjaciel Jakuba (1982)
26. Leśni ogrodnicy (1983)
27. Szlachetny blask, dyskretny cien wysokosci (1983)
28. Złota rybka (1983)
29. Skarb (1983)
30. Dzień jesieni (1984)
31. Słuchacz (1984)
32. Historia jednego drzewa (1985)
33. Tajemnicze spotkanie (1985)
34. Finisz (1986)
35. Karty (1987)
36. Chłopiec i ptak (1987)
37. Opiaty (1987)
38. Barbiturany (1987)
39. Środki wziewne (1987)
40. Kompleksowy system sterowania jakością cz.I (1987)
41. Kompleksowy system sterowania jakością cz.II (1988)
42. Kompleksowy system sterowania jakością cz.III (1988)
43. Kompleksowy system sterowania jakością cz.IV (1988)
44. Balon (1991)
45. Smok (1993)

 

 

Zdzisław Poznański

Ur.23.07.1925 w Ostrowach k. Częstochowy. Operator zdjęć, potem reżyser  (przede wszystkim filmów dokumentalnych, instruktażowych). Nagrody: Kielce, Katowice, Felix, Warszawa. Zm. w r.1996.

 

1. Na szlakach Beskidu Śląskiego (1959)
2. Przedzarka PG-7 (1968)
3. Zespoły zgrzebne (1970)
4. Margaryna (1973)
5. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. I (1973)
6. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. II (1973)
7. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. III (1974)
8. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. IV(1975)
9. Nie niszcz sam siebie (1976)
10. Pożary i błędy (3 czesci) (1976)
11. Ścianowe obudowy zmechanizowane (3 czesci)(1977)
12. Górnicze kolejki podwieszane(3 czesci) (1978)
13. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. V (1981)
14. Żeby pomoc nie przyszła za późno cz. VI (1981)
15. Exodus (1981)
16. Higiena mieszkania na wsi (1983)
17. Higiena zagrody na wsi (1983)
18. Wspólne zdrowie (1984)
19. Stan zagrożenia (1985)
20. Czym skorupka za młodu ... (1986)
21. Zimowy stragan (1987)
22. Dromex (1989)
23. Przejście graniczne w Cieszynie (1991)

 

Franciszek Pyter

Ur.16.05.1939 w Iwoniczu, absolwent Wydzialu Grafiki Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. W SFR pracuje od roku 1969 - kolejno jako fazista, animator i dekorator. Jest także autorem wielu opracowań plastycznych do filmów (m. in. dekoracji do serii pt. "Karrypel kontra Groszki")
Nagrody: Katowice, Poznań, Kraków, Chicago.

 

1. Odmieniec (1971)
2. Przygoda wśród gwiazd (1972)
3. Zielone ścieżki (1974)
4. Zimowe zawody (1974)
5. Przyjaciół znajdziesz wszędzie (1974)
5. Niezwykłe odkrycie (1975) - z Zdzisławem Kudła
6. Kat (1977) - z Zdzisławem Kudła
7. Wystarczy iskierka (1977) - z Zdzisławem Kudła
8. Zamiana (1978) - z Zdzisławem Kudła
9. Dlaczego? (1979) - z Zdzislawem Kudla
10. Porwanie w Tiutiurlistanie (1985) - z Zdzisławem Kudła
11. Karaluch (1987) - z Zdzisławem Kudła
12. Na szlaku (1988)
13. Koło (1989)
14. Malarstwo (1990)
15. Architektura(1991)
16. Mr Beef (1991)
17. Grand-Beta (1992)z Andrzejem Orzechowskim
18. Sioux (1991)
19. Duchy(1993)
20. Serce i szpada (1993)

 

Wacław Wajser

Ur.28.09.1923 w Woźnikach Ślaskich.
Jeden ze współzałożycieli SFR. Autor pierwszego filmu dla dzieci w historii SFR. Laureat nagród festiwalowych (Warszawa, Wenecja, Cork, Kraków, La Figuera, Gijon, Mar del Plata., Kopenhaga). Zm. w r.1984.

 

1. Wilk i niedźwiadki (1950)
2. O Heniu leniu (1951) z Zdzisławem Lachurem
3. Historia o czyżykach (1952)
4. Niebieski lisek (1953)
5. W krainie króla suma (1954)
6. Pan Rzepka i jego cień (1956)
7. Żółtodziób (1957)
8. Zoo (1958)
9. Pan Maluskiewicz i wieloryb (1958)
10. Wyścig (1959)
11. Taaka ryba (1960)
12. Piotruś i zwierciadło (1960)
13. Dzień dobry muzyko (1960)
14. Gapiszon (1961)
15. Gorycz (1962)
16. Drogowskaz (1962)
17. Dzielny ptaszek (1963)
18. Przygoda żabki (1963)
19. Skrzyżowane szpady (1963)
20. Sportowcy (1964)
21. Chmurka (1964)
22. Serce (1965)
23. Na biwaku (1965)
24. Dwa koncerty (1966)
25. Skarb (1966)
26. Czarne czy białe (1967)
27. Mały artysta (1967)
28. Jak zostałem aktorem filmowym (1967)

29. Bajka jutra (1968)
30. Na tropach bengalskiego tygrysa (1968)
31. Gran Premio Argentyny (1969)
32. Teczka (1970)
33. W krainie Bo-Bo (1970)
34. Don Pedro (1970)
35. Złota rybka (1970)
36. Tomcio Paluch (1971)
37. Lampa Aladyna (1971)
38. Zaklety zamek (1971)
39. Porwany ekspres (1972)
40. Tropiciele (1972)
41. Psiaczek (1972)
42. Wycieczka w góry (1973)
43. Nad jeziorem (1973)
44. Sierpniowa wędrówka (1973)
45. Małpka (1973)
46. Pali się ! (1974)
47. Bieg na przełaj (1974)
48. Na żaglówce (1974)
49. Tajemniczy plan (1975)
50. Bocian (1975)
51. Zawody latawców (1975)
52. Lotnia (1977)
53. Wiosenna burza (1978)
54. Imieniny mamy (1978)
55. Zaginął piesek (1979)

 

Edward Wątor

Ur.7.07.1929 w Porebie w Zagłebiu.
Absolwent FAM-u w Pradze. Reżyser.
Nagrody w Teheranie i Poznaniu. Zm. w 1992 r.

 

1. Murzynek Ho-Ho (1958)
2. Nocna warta (1958)
3. Hassan i jego osioł (1960)
4. Pajak i myszka (1961)
5. Plastus na wsi (1963)
6. Pogromcy zwierzat (1963)
7. Karawana (1964)
8. Gwiazdka (1964)
9. Zasadzka (1965)
10. Lunapark (1965)
11. Jacek i jego pieski (1966)
12. Przyjaciele Jacka (1966)
13. Roztargniony tatus (1966)
14. Autostopowicze (1966)
15. Jak zostalem bohaterem Dzikiego Zachodu (1967)
16. Latarnik (1967)
17. Prezent (1967)
18. Przygoda w lesie (1968)
19. Dlaczego słoń chciał polecieć na księżyc (1968)
20. Polowanie na goryla (1968)
21. Wystawa psów (1969)
22. Oberża Pod Wesołym Karakonem (1969)
23. W krainie króla Słoneczko (1969)
24. Dziewczynka z lornetkami (1970)
25. Przez trzy morza (1970)
26. Nad Orinoco (1970)
27. Smok (1971)
28. Baba Jaga (1971)
29. Nad stawem (1972)
30. Reksio sportowiec (1972)
31. Reksio telewidz (1972)
32. Reksio magik (1973)
33. Reksio racjonalizator (1973)
34. Reksio poszukiwacz (1973)

35. Dlaczego zając nie może być obrońcą? (1974) z Romualdem Klysem
36. Śniadanie na biwaku (1974) z Romualdem Klysem
37. Przygoda na dwóch kólkach (1974) z Romualdem Klysem
38. Pieski i kotki (1974)
39. Imieniny Toli (1974)
40. Zgubiony ślad (1974)
41. Reksio pocieszyciel (1975) z Romualdem Klysem
42. Wycieczka kajakiem (1975) z Romualdem Klysem
43. Dlaczego ślimak nie może być listonoszem (1975)
44. Tarapaty (1975)
45.Dwa kapelusze (1975)
46. Zagadka w zoo (1975)
47. Przyjaciele bobrów (1975) z Romualdem Klysem
48. Fotoreporter (1975) z Romualdem Klysem
49. Wiosenne porządki (1977)
50. Prima-aprillis (1977)
51. Feralny dzień (1978)
52. Jutro będzie lepiej (1978)
53. Kleks (1979)
54. Jak powstaly gwiazdy (1979)
55. Psi western (1981)
56. Przy młynie (1983)
57. Chory mis (1984)
58. Zimowy gość (1984)
59. Wedrówki skrzata (1985)
60. Kukułka (1986)
61. Pożegnanie (1986)
62. Biedronka i tulipan (1988)
63. Krzypce pasikonika (1989)
64. Paź Królowej (1989)
65. Spadające gwiazdki (1990)

 

Bronisław Zeman

Ur.2.04.1939 w Starej Wsi.
Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Prace w SFR rozpoczął w r.1958. Najpierw był animatorem, a od r.1967 reżyserem. Debiut filmem pt. "Papieros". Jest reżyserem, scenarzysta(m.in. autorem lub współautorem seriali: "Pampalini, łowca zwierząt", "Kangurek Hip-Hop", "Zielone Ludziki, czyli Historie nie z tej ziemi", "Podróże kapitana Klipera" i wielu innych scenariuszy do filmów seryjnych i indywidualnych)oraz autorem opracowań plastycznych. Jego filmy zdobyły wiele nagród festiwalowych w kraju i zagranicą (Wiedeń, Annecy, Poznań, Kielce, Bilbao, Kraków, Espinho, Kowno).

 

1. Papieros (1967)
2. Pieniądz (1967)
3. Jak zostałem detektywem (1967)
4. Przeciwnik (1968)
5. Wyścig do bieguna (1968)
6. Balast (1969)
7. Mini (1969)
8. Ucieczka (1969)
9. Pan nie wie, kim ja jestem (1970)
10. Fair play (1970)
11. Zdarzenie (1971)
12. Pantofelek Kopciuszka (1971)
13. Koniokrad (1972)
14. Ludzie i ptaki (1972)
15. Och!Och! (1972)
16. Deszczowe wakacje (1972)
17. Kierdel (1973) - z Andrzejem Czeczotem
18. Przygoda w lesie (1973)
19. Jesienna przygoda (1973)
20. Leć ptaszku! (1973)
21. Próba wierności (1973)
22. Mój tatuś (1974)
23. Tfuu! (1974)
24. Knock down (1975)
25. Lis (1975)
26. Dzik (1975)
27. Borsuk (1975)
28. Pampalini i hipopotam (1975)
29. Jak wyginęły mamuty (1976) - z Zdzisławem Kudła
30. Kozica (1976)
31. Wilk (1976)
32. Pampalini i lew (1977)
33. Studium (1977)
34. Ryś (1977)
35. Pampalini i tapir (1977)
36. Żubr (1978)
37. Wilki (1978)
38. O biednym Achmedzie, jego nadobnej córce Zubeidzie i o zakochanym Dżinie (1978)

39. Bóbr (1979)
40. Kawaler Orderu Uśmiechu (1979) - z Grzegorzem Handzlikiem
41. Historia nie z tej ziemi czyli Zielone Ludziki (1979)
42. W służbie Buddy (1979)
43. Pampalini i krokodyl (1980)
44. Walcz o pieski świat (1980)
45. Małe kino II (1980)-z Janem Petryszynem
46. 8 i 3/4 (1981)
47. Zwalczaj pokusy, czyli Pan Booms jedzie do biura (1981)
48. Igraszki w parku (1981)
49. Karambol (1982)
50. Duch zamku Mac-Intosha (1983)
51. Zielony dywersant (1984)
52. Zielono na białym (1985)
53. Do dna (1985)
54. Bajki Bolka i Lolka (1986)
55. Sposób na wakacje Bolka i Lolka (1987)
56. Och, Pampalini! (1987)
57. Szalony Roger w opałach (1988)
58. 99 węzłów (1989)
59. Zwariowana dusza (1991)
60. Dawno,dawno temu (1993)
61. Królewna Śmieszka (1993) - z Andrzejem Sperlingiem
62. O dziwnym Smaku i niezwykłym Smogu (1993) - z Andrzejem Sperlingiem
63. Babcia Ala i 40 rozbójników (1994)
64. Greencat kontra Ratman (1994)
65. Kto kopie dołki (1995)
66. Jaszczur (1996)
67. Powrót boćków (1997)
68. Folk story (2005) z Andrzejem Orzechowskim
69. Porwana Królewna (2011) z Andrzejem Orzechowskim
70. Kocidrapka (2013) z Andrzejem Orzechowskim
71. Kije samobije (2014) z Andrzejem Orzechowskim
72. Hokus Pokus (2016) z Andrzejem Orzechowskim
73. Wyspa skarbów (2016) z Andrzejem Orzechowskim
74. Siódmy krasnoludek (2016) z Andrzejem Orzechowskim
75. Pięciu rozbójników (2016) z Andrzejem Orzechowskim
76. Czarnoksiężnik (2016) z Andrzejem Orzechowskim

 

Wiesław Zięba

Ur.4.05.1947 w Przysiekach k. Jasła.
Animator, plastyk, reżyser.
Po roku 1982 realizuje filmy w Warszawie.

 

1. Wilhelm Tell (1977) z Romualdem Klysem
2. Ha-ha (1979)
3. Jak to ze smokiem było (1980)
4. Pampalini i goryl (1980)
5. Zima (1980)
6. Lot lisa (1981)
7. Dzwonek (1981)
8. Happy end (1981)
9. Koegzystencja (1981)
10. Kanon (1982)
11. Nutka z Bluesem (1982)

 

Jerzy Zitzman

Ur. w 1918 roku w Wadowicach - zm. w r. 1999
Plastyk, wieloletni dyrektor PTL Banialuka w Bielsku-Białej.
Współpracował ze Studiem Filmów Rysunkowych ( nie był pracownikiem etatowym). Realizował przeważnie autorskie filmy dla widza dorosłego. Nagrody: Kraków, Vancouver, Prades, Zielona Góra.

 

1. Bulandra i diabeł (1959) z Lechosławem Marszałkiem
2. Pan Traba (1960)
3. General i mucha (1961)
4. Don Juan (1963)
5. Młynek do kawy(1963)
6. Noworoczna noc (1964)
7. Piotr Plaksin (1965)
8. Ikar (1966)
9. Wygnanie z raju (1966)
10. Doktor Faust (1968)
11. Kolorowe obrazki (1969)
12. Romeo i Julia (1969)
13. Niezwykłe wydarzenia (1970)
14. Mizantrop (1972)
15. Wernisaz (1973)
16. Maszyna Trula (1975)
17. Gama (1977)
18. Dwie przygody Lemuela Gulliwera(1981)
19. Zabawa na strychu - 1983
20. Noc arlekina - 1984
21. Nic - 1987

Tutaj znalezli się reżyserzy, którzy zrealizowali mniejszą ilość filmów, często nie byli zatrudnieni w SFR na etacie reżysera. W grupie tej nie brak realizatorów wybitnych (jak np. Jerzy Giersz, jeden z najlepszych reżyserów polskiej animacji, z tym, ze w SFR zrealizował tylko dwa filmy). Tu znaleźli się też twórcy prac dyplomowych (z krakowskiej ASP).

Reżyserzy, twórcy prac dyplomowych

 

Maciej Albrecht
1.Bajki (1981)
2.Król (1981)

Leszek Budzelewski
1.Dosia (1994)

Andrzej Czaderna
1.Mix-Fix-trzy smaki (1997) z Markiem Burda

Zbigniew Czernelecki
1.Koncert (1961)
2.A krawcy niech beda krawcami (1961)
3.Dwaj rywale (1962)
4.Mileniowa przygoda (1962)

Kazimierz Faber
1.Szpak na nartach (1986)
2.Księżniczka i smok (1986) z Aleksandrem Oczko

Halina Filek (Filek-Marszalek)
Nagrody: Poznań, Łódz, Lublin, Kielce.
1.Plaster miodu (1975)
2.Awantura w Przechwałkowie (1976)
3.Ballada o królu piecuchu (1977)
4.Kwiatuszek (1978)
5.Ballada o królu z różową kokarda pod broda (1980)
6.Reksio i wrona (1981)
7.Reksio i nosna kura (1981)
8.Reksio i świerszcz (1982)

Witold Giersz
1.Tajemnica starego zamku (1956)
2.W dżungli (1957)

Grażyna Graszka
1.Muzykalny słoń (1984)

Anna Grzybowska
1.Retrospekcja (1983)

Grzegorz Handzlik
1.Kawaler Orderu Uśmiechu (1979) z Bronisławem Zemanem
2.Niedzwiedź (1980)
3.Chomik (1982)
4.Zając (1983)
5.Mostostal I (1985)
6.Mostostal II (1986)

Kjetil Jakobsen
1.Det var engang (1993)

Adam Jasiński
1.Flirt (1968)

Leszek Kałuża
1.Tygrys (1957)
2.Niebo czy piekło (1957)

Anna Kaszuba-Dębska
1. Czesława woli Wiesława (2003)
2. Pierwsze dni z życia Kaki (2004)

Bogdan Korczowski
1.Reportaż (1978) z Markiem Piatkowskim

Paweł Kubała
1.Wspólny dom (1951) z Zdzisławem Lachurem

Zbigniew Knapczyk
1.Śmieć (1986)

Ryszard Kuziemski
Nagrody: Miami,Tampere.
1.Bajka (1968)
2.Potem na pewno (1969)

Leonard Pulchny
1.Historia pewnego listu (1957)
2.Jak to ze lnem bylo (1958)
3.Koziołek Matolek contra Krwawy Joe (1958)
4.Dzieje bezdomnej piłeczki (1959)
5.Tajemnica żółtego naleśnika (1959)

Stanisław Raczyński
1.Lokomotywa (1957) z Lechosławem Marszałkiem

Henryk Ryszka
Nagrody: Adelajda,Teheran.
1.Re (1970)
2.Korozja (1970)
3.Ślizgawka (1971)

Alina Skiba
Nagroda w Espinho.
Filmy w SFR:
1.Życiorys Brunona S. wyciągniety z szuflady (1979)
2.Bagaż (1979) z Aleksandrem Oczko
3.Trable (1980)
4.Arie i balety (1981)
5.Domy snu - 1982
6.Trabel i drumla - 1982

Łukasz Słuszkiewicz
1.Decydent (1981)
2.Pointa (1983)
3.Ciuchcia (1984)
4.Rozmaitości świata (1985)
5.Pora korali (1986)

Andrzej Sperling
1.Siódemka w Krainie Dziwolągów (1991)
2.Zimowa uniwersjada (1992)
3.Napad na bank(1992) - z Ryszardem Lepiórą
4.Złoto pustyni (1993)
5.Królewna Śmieszka (1993) - z Bronisławem Zemanem
6.O dziwnym Smaku i niezwykłym Smogu (1993) - z Bronisławem Zemanem
7.Kapciuszek (1994)

Aleksander Sroczyński
1.W trawie nie tylko piszczy (1981)

Zbigniew Stanisławski
1.W głębinach oceanu (1979)

Janusz Stokłosa
1.Hazard (1980)

Longin Szmyd
1.Palacz Guzla (1979)
2.Sek (1980)

Marek Walaszek
1.Statysta (1980)

Janusz Wiktorowski
1.Nic oryginalnego (1974)

Marek Węgrzyn
1.Instynkt (1986)

Wiesław Winek
1.Cisza (1983)
2.Superman (1984)
3.Gdzie jest ul? (1985)
4.Rycerze Walecznego Smoka (1987)
5.Kameleom Leon (1987)
6.Lustro (1989)

Sławomir Zalewski
1.Kresy (1986)