SFR Filmy


 

GWIAZDA KOPERNIKA

Scen.: Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski
Reż.: Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski
Zdjęcia.: Janusz Stanny
Opr.plast.: Zdzisław Kudła
Muz: Abel Korzeniowski
Barwny. Dł. 4m. Czas: 94 min. 0 sek. R. 2009.

Opis :
GWIAZDA KOPERNIKA

Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski
Założenia plastyczne: Janusz Stanny
Opracowanie plastyczne: Zdzisław Kudła
Asystent reżysera: Andrzej Czaderna
Muzyka: Abel Korzeniowski
Operatorzy zdjęć cyfrowych: Marek Burda, Roman Baran
Dekoracje: Leszek Kożuszek
Animacja: Andrzej Czaderna, Mirosław Zacny, Krystyna Blachura, Andrzej Kruczała, Peter Sabo, Józef Trzaska, Jerzy Olszak, Szymon Kwieciński, Olga Laktionova, Zenon Kliś, Helena Oczko, Andrzej Flettner, Julia Kożuszek, Aleksandra Wierucka i inni
Montaż: Irena Hussar
Dźwięk: Tomasz Dukszta
Producent: Zdzisław Kudła
Produkcja: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Wspólproducenci: Włodzimierz Niderhaus – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Krystyna Binek – Angełowa – Bank Spółdzielczy w Skoczowie, Tomasz Karczewski – Kino Świat Sp. z o.o.
Film współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Kolor. 94 min.
Rok: 2009

Opowieść o człowieku, który zatrzymał słońce i ruszył ziemię. Gdy Mikołaj ma dziesięć lat w jego domu w Toruniu pojawia się niderlandzki astrolog Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec, by poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Kibicuje mu w tym jego ojciec. Po jego śmierci Mikołaj nie załamuje się. Po jakimś czasie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się Paul van de Volder. Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i inni profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego. Młody Mikołaj poznaje tajniki nieba. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, odkrycie zrazu niepewne, ale po studiach we Włoszech nie pozostawiające żadnych wątpliwości. Zanim jednak to nastąpi w Rzymie młody Mikołaj po raz ostatni będzie musiał zmierzyć się ze swym antagonistą. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia, a to wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu.