Vitae Azilia w Portugalii i Serbii
2020-09-22

Dobra wiadomość z Bośni. Film "Vitae Azilia" otrzymał nagrodę  Banjaluka International Animated Film Festival. Ponadto filmJoanny Wapniewskiej  został zaproszony na festiwale w Portugalii i Serbii.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Banjaluka kontynuuje tradycje  animacji filmowej w tym mieście, której korzenie sięgają Festiwalu Filmów Animowanych z 1971 roku.

W tym roku festiwal z Bośni wśród swoich nagród zdecydował sie przyznać wyróżnienie filmowi, który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych .

To nie koniec dobrych wiadomości dotyczących Vitae Azilia..

Festiwal Cinanima odbywa się w portugalskim Espinho. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń festiwalowych w Portugalii, odbywa się od 1977 roku.
Przed laty na tym festiwalu nagrody otrzymali m.in. Bronisław Zeman (film Igraszki), Alina Skiba i aleksander Oczko (film Bagaż) czy andrzej Orzechowski (film Animalki). Tegoroczny festiwal w Espinho odbywa się od 9 do 15 listopada.

Z kolei Festiwal Europejskich Filmów Animowanych Balkanima istnieje od 2004 roku. Został założony przez Akademickie Centrum Filmowe - Studenckie Miejskie Centrum Kultury z Belgradu. Głównym celem festiwalu jest pokaz europejskich krótkich filmów animowanych oraz filmów studenckich.
Film „Vitae Azilia” jest debiutem reżyserskim Joanny Wapniewskiej.
Film opowiada o utraconej, ale wciąż żywej relacji między dwojgiem ludzi. Główną bohaterką jest młoda kobieta, która pozostając sam na sam z własnymi uczuciami i tęsknotami, próbuje na nowo odnaleźć się w kontekście utraty bliskiej osoby.
Tegoroczny festiwal Balkanima odbędzie sie w dniach 6-11 października.