SFR Aktualności


 

"Transfer" Studia Filmów Rysunkowych
2020-08-13

Ruszyła produkcja filmu "Transfer" w reżyserii Krzysztofa Kiwerskiego. Autor to wybitny malarz, twórca wielu utytułowanych filmów animowanych.

Mimo pandemii koronawirusa bielska wytwornia pracuje nad nowym filmem. Tym razem reżyserem jest osoba z wielkimi osiągnięciami i nagrodami w świecie animacji. 72-letni Krzysztof Kiwerski, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zrealizował 38 filmów animowanych, w tym cztery pełnometrażowe. Brał udział w ponad 100 wystawach m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii, Turcji, Grecji, Jugosławii, Austrii.

- W poprzednich latach koncentrowaliśmy się na filmach dla dzieci, w ostatnim okresie ukończyliśmy natomiast dwa autorskie filmy będące debiutami reżyserskimi absolwentów krakowskiej ASP. Tym razem zamiast debiutanta przedstawiamy autorską propozycję uznanego twórcy filmów animowanych. Krzysztof Kiwerski posiada ogromne doświadczenie, zdobywał nagrody na takich festiwalach jak Cannes, Annecy czy Hiroszima. Jest on twórcą, który nigdy się nie powtarza, a każdy jego kolejny film to nowa propozycja artystyczna - mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych. - Realizowany przez Krzysztofa Kiwerskiego film, swoimi poszukiwaniami formalnymi oraz poziomem refleksji, znakomicie nawiązuje do dokonań polskiej szkoły animacji i z całą pewnością przysłuży się do umacniania w świecie naszej filmowej marki, w której szczególne miejsce zajmuje autorskie kino animowane.

"Transfer" opowiada historię ptaka uwięzionego w klatce i desperacko próbującego wydostać się na wolność.

Reżyser Krzysztof Kiwerski: "Wolność nie zawsze ma taki obraz o jakim marzymy, a uszczęśliwianie na siłę rzadko ma bezinteresowny powód i przeważnie nie daje pozytywnego, pożądanego efektu. Zastosowane w tym filmie zderzenie animacji poklatkowej /materii sypkiej / realizowanej pod kamerą /z animowaną wektorowo wycinanką/ na komputerze, wkomponowanej w backgroundy 3D, powinno dać pożądany dla dramaturgii filmu efekt”, natomiast „zastosowanie odmiennej plastyki i metody animacyjnej bohaterów filmu znajduje uzasadnienie narracyjne zwłaszcza w końcowych scenach. Oszczędne użycie koloru przypisane bohaterom, także w finale dramatycznie i symbolicznie potęguje przesłanie filmu."

Obecnie film jest w trakcie animacji. Premiera planowana jest na połowę 2021 roku. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.