SFR Aktualności


 

Dyplom dla SFR za Koziołka Matołka!
2019-12-09

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otrzymało w Poznaniu na festiwalu Ale Kino! dyplom za pierwszą ekranizację przygód Koziołka Matołka!
W sobotę w Poznaniu zakończył się 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Nagrodę specjalną Festiwalu – Platynowe Koziołki – organizatorzy postanowili przyznać Koziołkowi Matołkowi – bohaterowi książek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otrzymał Dyplom "za pierwsze w historii polskiego kina przeniesienie w 1958 roku przygód Koziołka Matołka na taśmę filmową, co dało początek jego późniejszej, błyskotliwej ekranowej karierze".
Dyplom podczas poznańskiego Festiwalu odebrał Andrzej Orzechowski, szef bielskiej wytwórni.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 r., a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Warto przypomnieć, że w SFR jeszcze w latach 50-tych powstały dwa odcinki przygód Koziołka Matołka: "Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe" oraz "arabskie awantury Koziołka Matołka".