SFR Aktualności


 

Rzeźba Pampaliniego odsłonięta!
2019-12-07

Po Reksiu oraz Bolku i Lolku trzecią bajkową postacią SFR, która ma swój pomnik w Bielsku-Białej, został Pampalini łowca zwierząt!

Pampalini stanął przy ulicy Bohaterów Warszawa, na skwerze nad rzeką Białką, nieopodal Ratusza.

W uroczystości odsłonięcia rzeźby wzieli udział Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski, szef bielskiej wytwórni Andrzej Orzechowski, a także dzieci z bielskich szkół i przedszkoli.
Jednym z bohaterów wydarzenia był Bronisław Zeman, znakomity reżyser Studia Filmów Rysunkowych, który pracę w SFR zaczynał w 1958 roku, a obecnie nadal wspólpracuje ze studiem. To właśnie ten twórca jest autorem postaci Pampaliniego, jest pomysłodawcą serialu "Pampalini łowca zwierząt", który powstał w drugiej połowie lat 70-tych.
- Pampalini dotychczas był płaskim rysunkiem, a dziś jest rzeźbą, którą można z każdej strony pooglądać. To drugie życie tej postaci. Czuję dużą radość z tego powodu. Nad Białką będzie mu dobrze. Pampalini to komiczna i wesoła postać. Ma swoje szalone pomysły, ale nic mu z tego nie wychodzi. I bardzo dobrze, zwierzęta nie cierpią – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim. Twórca dodał, że Pampalini to postać groteskowa i komiczna, która miała być karykaturą uczestnika safari sprzed stu laty. - Tak go narysowałem i wyszło nieźle – mówił 80-letni dzis reżyser.
Bielskie władze maja w planach stworzenie całego bajkowego szlaku, już w przyszłym roku w mieście na pomniku pojawią się bohaterowie serialu o przygodach Baltazara Gąbki.

Na zdjęciu duet dzięki, któremu powstał pomnik Pampaliniego - Lidia Sztwiertnia rzeźbę wykonała, a Bronisław Zeman jest autorem postaci i pomysłodawcą serialu.