SFR Aktualności


 

Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy w Berlinie i Budapeszcie
2019-03-01

Filmy Mirosława Kijowicza z muzyką Krzysztofa Komedy pokazane będą w Berlinie i Budapeszcie.

W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 60-tych zrealizowano cztery filmy, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.
Komeda to znakomity kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. 23 kwietnia mija 50 rocznica jego tragicznej śmierci.
To okazja, by przypomnieć sylwetkę i muzykę Komedy.
Instytut Polski w Budapeszcie przygotowuje program 25 edycji Polskiej Wiosny Filmowej, która odbędzie się w dniach 9-15 maja br. W ramach jubileuszowego przeglądu zorganizowany zostanie blok filmowy poświęcony Krzysztofowi Komedzie. Jednocześnie widzowie obejrzą film "Rondo" z 1966 roku.
Natomiast aż cztery filmy z muzyką Krzysztofa Komedy będzie okazja zobaczyć w Berlinie. W  galerii Instytutu Polskiego w Berlinie 16 kwietnia rozpocznie sie wystawa pod roboczym na razie tytułem "Krzysztof Komeda. Meine süße Europäische Heimat".  Organizatorzy planują pokazanie czterech filmów Mirosława Kijowicza z muzyką Komedy - "Rondo", "Laterna Magica", "Sztandar" i "Uśmiech".