SFR Aktualności


 

Startuje rekonstrukcja filmów SFR
2018-06-07

W ciągu trzech najbliższych lat rekonstrukcji zostanie poddanych wiele filmów bielskiej wytwórni.

Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej udało się pozyskać dofinansowanie ze środków UE na digitalizację i rekonstrukcję zasobów polskiej kinematografii. W ciągu trzech najbliższych lat polska kinematografia zostanie w bardzo dużym stopniu scyfryzowana.

Kwota przeznaczona na ten projekt to ponad 100 milionów złotych. Dzięki środkom z Programu Polska Cyfrowa, PISF i studia filmowe zdigitalizują, zabezpieczą i udostępnią widzom 160 filmów fabularnych, kilka tysięcy kronik, filmów dokumentalnych i animowanych. W ciągu trzech najbliższych lat polska kinematografia zostanie prawie w całości scyfryzowana.

Projekt "Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych" w celu zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego - w ramach programu Polska Cyfrowa 2014-2020 realizowany będzie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz członków konsorcjum złożonego z siedmiu studiów filmowych.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest członkiem wspomnianego konsurcjum. W ramach projektu rekonstrukcji zostanie poddana spora część filmów bielskiej wytwórni, zarówno tych dla dzieci (krótkich i pełnometrażowych), jak i filmów autorskich dla widowni dorosłej. Rekonstrukcja będzie odbywać się do końca 2020 roku.

Rekonstrukcja cyfrowa filmu to proces oczyszczania i naprawiania obrazu i dźwięku z negatywów filmowych, które niszczy pomału czas. To również zapisanie zrekonstruowanego materiału na najwyższej jakości nośnikach. Celem procesu rekonstrukcji jest ochrona dziedzictwa polskiej kinematografii przed zniszczeniem. Poprzez przywrócenie filmom ich pierwotnej jakości bez ingerowania w wartość artystyczną dzieła rekonstrukcja filmów zapewnia im „drugą młodość”.