SFR Aktualności


 

Przetarg na modernizację Willi Rotha rozstrzygnięty
2018-05-30

Rozstrzygnięty został przetarg na modernizację zabytkowej Willi Rotha,  siedziby Studia Filmów Rysunkowych. Zwycięzcą przetargu został Instytut Technologii Konserwacji Zabytków z Poznania. Za wykonanie prac firma otrzyma 3,16 mln zł.

Stojąca przy ul. Cieszyńskiej 24 Willa Rotha pochodzi z 1888 roku. To siedziba bielskiego studia, w której wytwórnia mieści się od początku lat 50-tych. Tutaj powstały najbardziej znane produkcje, m.in. serie o przygodach Bolka i Lolka, Reksia.

Przypomnijmy - Przetarg nieograniczony pn. „Wykonanie robót budowlano – instalacyjnych obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej Willi Rotha został ogłoszony pod koniec kwietnia.

Rozstrzygnięcie przetargu jest już prawomocne. Do 14 czerwca nastąpi podpisanie umowy z poznańską firmą. Zgodnie z harmonogramem prace mają ruszyć 1 lipca i potrwają niespełna rok.
Pieniądze na tę inwestycję zabezpiecza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył środki w wysokości 3,5 miliona złotych.

To pierwszy etap budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. eszcze w tym roku rozpoczną się też przygotowania do uruchomienia II etapu prac Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. W drugiej połowie roku bielskie Studio będzie wnioskować o dofinansowanie w kwocie 20 milionów złotych w ramach funduszy norweskich. W II etapie obok zabytkowej Willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji to rok 2021. Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji opracowała renomowana pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.