SFR Aktualności


 

Niecodzienna wystawa twórcy SFR
2018-01-05

W piątek w Galerii BWA odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Zdzisława Kudły, reżysera i byłego dyrektora Studia Filmów Rysunkowych.

Będzie okazja zobaczyć ponad trzydzieści płócien, które powstały w ciągu ostatnich siedmiu lat. To pierwsza, tak duża wystawa malarstwa artysty znanego dotąd głównie z twórczości filmowej – animacji dla dzieci i dorosłych.

Na stronie BWA czytamy: "Wystawa ponad 30 obrazów olejnych z lat 2010-2017 Zdzisława Kudły, reżysera, scenarzysty i scenografa filmów animowanych - ważnego twórcy w najnowszej historii polskiej animacji. Artysta, związany od 1963 roku aż do przejścia na emeryturę (2010) ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w ostatnich latach powrócił do malarstwa sztalugowego, tworząc wielopłaszczyznowe, przypominające filmowe kadry, wizje otaczającego świata i osobistych przeżyć." Wystawie malarstwa towarzyszyć będzie pokaz wybranych filmów animowanych artysty oraz projektów scenografii filmowych. Zdzisław Kudła - urodzony 6 lipca 1937 roku w Wesołej na Podkarpaciu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Czesława Rzepińskiego (1963). Od 1963 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Reżyser, scenarzysta i scenograf filmów animowanych, malarz. Zrealizował 26 filmów animowanych dla dorosłych i dla dzieci; w wielu innych był współautorem opracowania plastycznego lub współscenarzystą.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się o godz. 17.00 w piątek, 5 stycznia.